Już za tydzień Wigilia!
Mam nadzieje, że większość z was kupiła już prezenty pod choinką dla najbliższych. Jeżeli jednak zostało Wam kilka osób, którym chcecie podarować drobny, ale bardzo użyteczny prezent służę pomocą. W tym krótkim, przedświątecznym artykule polecę Wam 10 wartościowych książek związanych z tematyką finansów osobistych i rozwoju osobistego. W opisie tych książek postaram się też wskazać dla kogo może być to odpowiednia lektura. Przy każdej książce podam ocenę z portalu lubimyczytac.pl
Bogaty ojciec, biedny ojciec. Rober Kiyosaki (7,1/10)
Myślę, że co druga osoba, która zaczęła dbać o swoje finanse i inwestować, zapytana o to, która książka ją do tego zainspirowała, wymieniłaby właśnie ten tytuł. Książka Bogaty ojciec, biedny ojciec w bardzo przystępny i obrazowy sposób wyjaśnia na czym polega różnica między aktywami i pasywami oraz co odróżnia ludzi bogatych od biednych. Kiyosaki opisuje w niej historię chłopca, który ma dwa ojcowskie wzorce. Jeden ojciec ma tradycyjne podejście do wykształcenia i pracy na etacie. Drugi zna zasady finansów osobistych, inwestowania i przedsiębiorczości. Poprzez porównanie dwóch perspektyw życiowych, autor zachęca do myślenia inaczej o pieniądzach i dążeniu do niezależności finansowej.
Według mnie jest to idealny prezent dla młodszych osób między 14, a 30 rokiem życia. Książkę bardzo dobrze się czyta i jest spora szansa, że po lekturze młody człowiek zmieni swoje podejście do życia i pieniędzy.
Finansowa forteca. Marcin Iwuć (9,1/10)
To jest według mnie jedna z najlepszych i najbardziej kompleksowych książek o inwestowaniu na polskim rynku. Jednocześnie pokazuje bardzo proste i zdroworozsądkowe podejście do inwestowania, z którym się w pełni zgadzam. Marcin przeprowadza swoich czytelników przez wszystkie etapy inwestowania – od tego co należy zrobić przed pierwszymi inwestycjami, przez budowę portfela, zasady działania rynków, psychologię inwestowania, rodzaje aktywów aż po praktyczne porady dotyczące sposobu inwestowania.
Książka ma ponad 700 stron i może przerazić osobę, która nie jest zainteresowana tym tematem. Myślę, że jest to najlepszy prezent dla osób rozpoczynających swoją przygodę z finansami osobistymi i inwestowaniem.
Inteligentny Inwestor XXI wieku. Cezary Głuch (9,0/10)
To kolejna książka o inwestowaniu (a nawet 4 książki). Również bardzo obszerna i świetnie napisana. Autor prezentuje trochę inne podejście do inwestowania. O ile Marcin jest co do zasady dość pasywnym inwestorem (co może być odpowiednią strategią dla większości osób), Cezary jest inwestorem aktywnym. To powoduje, że książka Inteligentny Inwestor XXI wieku, dużo bardziej skupia się na tym jakie aktywa do portfela wybierać. Mimo, że książka porusza wiele bardziej zaawansowanych kwestii, jest napisana bardzo prostym językiem. Po jej przeczytaniu miałem wrażenie, że teraz w końcu rozumiem jak to wszystko działa.
4 książki mają w sumie ponad 1 000 stron. Myślę, że będzie to dobry prezent dla osoby, która już inwestuje na rynku akcji.
Psychologia pieniędzy. Morgan Housel (7,4/10)
Tym razem dość krótka książka z pogranicza finansów i psychologii. Książka porusza temat pieniędzy od strony naszych przekonań i uprzedzeń. Autor potrafi zwięźle i przekonująco pokazać czym kierują się ludzie w kwestiach finansowych oraz co może sprawdzać się w dbaniu o pieniądze, a co nie. Między innymi słusznie zauważa, że większość ludzi nie podejmuje decyzji finansowych na podstawie liczb i faktów, ale pod wpływem emocji i własnych doświadczeń. Książkę naprawdę świetnie się czyta i jestem przekonany, że otworzy oczy niejednemu czytelnikowi.
Psychologię Pieniądza polecam również dla osób, które już inwestują. Będzie to świetny dodatek wykraczający poza techniczne aspekty inwestowania.
Śmierć z zerem na koncie. Bill Parkins (7,4/10)
Tytuł książki brzmi kontrowersyjnie i rewolucyjnie, ale książka na pewno taka nie jest. Prezentuje natomiast bardzo rozsądne podejście do życia. W przeciwieństwie do poprzednich książek nie skupia się tylko na pieniądzach, ale również na pozostałych zasobach, którymi dysponujemy w życie, takimi jak czas, zdrowie i wiedza. Autor próbuje przekonać czytelników, że pogoń za pieniądzem nie jest najważniejsza w życiu. Liczy się to jak te pieniądze wykorzystamy, aby podczas całego życia przyniosły nam jak najwięcej satysfakcji. O książce możesz przeczytać więcej w artykule:
„Śmierć z zerem na koncie” – Czy podejście Bill’a Perkins’a ma sens?
Książkę mogę polecić wszystkim. Zarówno osobą młodym, jak i starszym. Inwestującym i nieinwestującym. Każda z nich wyciągnie z niej coś wartościowego dla siebie.
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Dale Carnegie (7,7/10)
To książka zupełnie niezwiązana z finansami, a do tego została wydana po raz pierwszy y w 1936 roku. Pierwszy raz przeczytałem ją kilkanaście lat temu. Na palcach jednej ręki mogę wymienić książki, które w życiu od deski do deski przeczytałem dwa razy. Książkę Dale’a Carnegie czytam prawie co rok. Czasem się zastanawiam czy jej przeczytanie nie powinno być obowiązkowe, tak jak coroczny przegląd samochodu. Tak jak dzięki corocznemu przeglądowi jesteśmy bezpieczniejsi na drodze, tak znacznie bezpieczniejsi i efektywniejsi bylibyśmy w relacjach międzyludzkich właśnie dzięki tej książce. Książka opowiada dokładnie o tym na co wskazuje tytuł, czyli jak postępować z innymi aby zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Oprócz tego jest świetnie napisana i bardzo szybko się ją czyta.
Książkę tę polecam każdemu. Może pomóc zarówno młodym osobom pragnącym poprawić swoje relacje z rówieśnikami jak i osobom dorosłym, które dzięki niej poprawią swoje umiejętności interpersonalne, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
Steve Jobs. Walter Isaacson (8,0/10)
To książka, którą czyta się jednym tchem. Świetnie opowiedziana historia jednego z największych wizjonerów naszych czasów. Steve Jobs to założyciel i symbol najbardziej wartościowej firmy na świecie, czyli Apple. Książka opowiada historię Steva od dzieciństwa, przez „garażowe” założenie firmy Apple, przez wyrzucenie go z własnej firmy, po powrót do upadającej firmy i wyniesienie jej na sam szczyt. Pełna inspiracji i bardzo wciągająca lektura.
Polecam ją dla wszystkich, którzy interesują się światem który nas otacza.
Goniąc czarne jednorożce. Marek Zmysłowski (7,9/10)
Kolejna biografia. Tym razem Polaka – Marka Zmysłowskiego. Książkę opisałbym jako biograficzno-biznesowo-podróżniczo-kryminalna. Bardzo ciekawa historia polskiego przedsiębiorcy. Od błyskawicznej kariery w Polsce w jednej z firm pośrednictwa pogrzebowego, kilka nieudanych start-up’ów w Polsce, po budowanie firm w Nigerii. Wątki biznesowo przeplatane są wątkami gangsterskimi. Kopalnia wiedzy o kulturze i życiu w Afryce.
Również polecam wszystkim, którzy interesują się światem który nas otacza, a do tego chcą przeczytać dobrą powieść kryminalną.
Targuj się! Zen negocjacji. Maciej Dutko (7,4/10)
Przeczytałem wiele książek o negocjacjach. Gdybym miał wskazać jedną umiejętność, która pozwoliła mi w życiu zarobić najwięcej w przeliczeniu na godzinę pracy byłby to negocjacje. Gdybym miał wskazać najlepszą książkę o negocjacjach jaką czytałem byłoby Targuj się! Zen negocjacji. Oprócz samego wskazania technik, książka Macieja potrafi zmotywować czytelnika do negocjowania. Jest to bardzo ważne, szczególnie w polskiej kulturze, w której negocjowanie nie zawsze jest mile widziane.
Książkę polecam dla wszystkich, którzy dbają o rozwój osobisty lub zawodowo zajmują się czymś co może wymagać umiejętności negocjacji.
Atomowe nawyki. James Clear (7,9/10)
Jakość naszego życia zależy od tego jakie mamy nawyki. Dlaczego? Ponieważ większość naszego życia składa się z czynności, które wykonujemy regularnie, automatycznie i z przyzwyczajenie, czyli rutyn i nawyków. Chodzi zarówno o nawyki finansowe, jak i zdrowotne, spożywcze, społeczne. Jeżeli są dobre, na przykład regularnie oszczędzamy, uprawiamy sport i jemy zdrowo – zwiększają jakość naszego życia. Jeżeli są złe, na przykład żyjemy na chwilówkach, palimy papierosy i często jadamy w fast food’ach – nawyki zmniejszają jakość naszego życia. Autor książki wyjaśnia jak działają nawyki i jak można je zmieniać. Mimo, że książka jest oparta na badaniach naukowych, bardzo fajnie się ją czyta.
Książkę polecam dla wszystkich, którzy dbają o rozwój osobisty
Finansowa Podróż (9,3/10)
Mam nadzieje, że wśród tych książek znalazłeś coś dla siebie. Jeżeli nie, zawsze możesz rzucić okiem na Finansową Podróż :). Ją polecam szczególnie osobom, które potrzebują motywacji do rozpoczęcia dbania o własne finanse i wskazówek – jak zacząć inwestować. Skupiam się w niej najbardziej na tym jak zaprojektować zarządzanie finansami osobistymi i inwestycjami w taki sposób, aby to było przyjemne. Stąd właśnie taki tytuł. Większość specjalistów używa w kontekście osiągania wolności finansowej słowa „droga”. Ja zdecydowałem się na podróż. Dlaczego? Celem Drogi, co do zasady, jest osiągnięcie punktu docelowego i to, co się dzieje w czasie, gdy jesteś w drodze, nie jest aż tak istotne. Podróż natomiast powinna być przyjemna sama w sobie, niezależnie od tego, czy uda Ci się osiągnąć cel, czy też nie!
Czytając moją książkę dowiesz się między innymi:
- Jaka taktyka w grze Monopoly jest najskuteczniejsza i dlaczego większość Polaków jej nie stosuje.
- Jak znaleźć sponsora lunchu w pracy
- Jak dzięki negocjacjom, kilku urzędom i aplikacji mobilnej zaoszczędzić duże pieniądze
- Co wyjmuje pieniądze z Twojej kieszeni, a co do niej wkłada
- Dlaczego wcale nie chciałbyś się zamienić miejscami z Warrenem Buffetem
- Co jest ważniejsze: oszczędzanie czy inwestowanie
- Czym giełda różni się od ruletki i czy jesteś w niej graczem czy kasynem
- Czy warto szukać igły w stogu siana, skoro można kupić cały stóg
- Jak nacisnąć SAVE GAME w inwestowaniu
- Co ma wspólnego złoto z super wulkanem Taupo na Nowej Zelandii
- Jak zamienić drogę do wolności finansowej w podróż do wolności finansowej
- Jak Marek Aureliusz pomaga mi inwestować
- Co regularne przychody z mojego portfela sądzą o bessie
- Jak pożyczyć pieniądze na wkład własny na mieszkanie bez odsetek
- Co dzieci najprawdopodobniej zrobią z majątkiem, który im go zostawisz
Zdrowych i Spokojnych Świąt
Michał i Paweł