Cześć! Jestem Michał,
 

Michał na rowerze. Finansowa PodróżTutaj powinienem napisać, że kilka lat temu rzuciłem pracę w korporacji i zacząłem prowadzić bloga…

Nie byłaby to jednak prawda, ponieważ nadal pracuję :). Co więcej, uwielbiam swoja pracę, a finansami osobistymi i inwestowaniem zajmuję się po godzinach. A ponieważ idzie mi to całkiem znośnie, można powiedzieć, że sam osiągnąłem już wolność finansową.

Czym się zajmuję zawodowo?

 
Na co dzień pracuje jako lider do spraw relacji z klientami w międzynarodowej instytucji finansowej, wspierając oddziały w 7 krajach w osiągnięciu jak najlepszych wyników sprzedaży i zadowolenia klientów. Nie licząc zbierania truskawek w Finlandii, skręcania śrubek w fabryce w Niemczech i serwowania drinków w kasynie w USA, przeszedłem drogę w korporacji od młodszego specjalisty do lidera zarządzającego międzynarodowymi projektami. Nie była to kariera związana z inwestowaniem. Jestem jednak pewny, że poczucie bezpieczeństwa, które zapewniły mi moje finanse osobiste oraz inwestycje w bardzo dużym stopniu wpłynęły na mój rozwój zawodowy. Dlaczego?
Ponieważ powiedzenie Znajdź pracę, w której będziesz robił to co lubisz, a nigdy nie będziesz pracował sprawdza się tylko w przypadku, gdy nie musisz wykonywać tej pracy, żeby opłacić swoje rachunki i kupić jedzenie.
 

Skąd moja pasja do finansów osobistych i oszczędzania?

 
Nie wiem. Samo przyszło :).
Najpierw przez przypadek jedna książka, potem druga. Później zaczęły się blogi i podcasty. Przeprowadzka i pozostawienie starego mieszkania na wynajem. Pierwsze czynsze od najemców. Potem już samo poszło. Pierwsze zakupy obligacji, akcji i ETF-ów. Coraz większe przychody i dalsze zdobywanie wiedzy.
Po kilkunastu latach budowania własnego majątku i wolności finansowej zauważyłem, że ogromną przyjemność sprawia mi też dzielenie się wiedzą i pomaganie moim znajomym w ogarnięciu własnych finansów.
Gdyby ktoś zapytał mnie co chciałbym robić na wcześniejszej emeryturze żeby nie zwariować, oprócz jazdy na rowerze, byłoby to właśnie podpowiadania ludziom jak ogarnąć własne finanse.
 

Dlaczego Finansowa Podróż?

 

Na rynku, szczególnie anglojęzycznym, jest wiele książek i blogów opisujących Drogę do wolności finansowej, czyli stanu, w którym dochody z inwestycji są w stanie pokryć wszystkie wydatki. W większości autorzy tych książek prześcigają się w pomysłach jak dużą cześć pensji można oszczędzić odmawiając sobie różnych przyjemności i jak szybko można pomnożyć swój majątek inwestując na amerykańskim rynku akcji.

Ja mam do tego trochę inne podejście…

Finansowapodroz.eu

Dlatego w nazwie bloga i nazwie mojej książki słowo droga zastąpiłem słowem podróż i to właśnie ta drobna różnica charakteryzuje moje podejście do finansów osobistych.

Słowo droga odnosi się zazwyczaj do konkretnego połączenia między dwoma punktami – startem i metą. Może być fizyczna trasa, np. droga samochodowa lub abstrakcyjna, np. droga do sukcesu lub droga do wolności finansowej. Głównym celem drogi jest dostanie się do celu, a to co się dzieje po drodze, nie ma dużego znaczenia.

Podróż natomiast jest pojęciem bardziej kompleksowym, które odnosi się do całego doświadczenia jakie mamy podczas przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego. Celem podróży może być zarówno dotarcie do określonego punktu, jak i sama przyjemność z podróżowania. Co więcej, podróż często możemy uznać za udaną, nawet gdy nie dotrzemy do pierwotnie ustalonego celu.

Podziękowania

 

Bardzo się cieszę, że trafiłeś na tego bloga. Mam wielką nadzieję, że treści, które tu znajdziesz pomogą Ci wyruszyć w Twoją Finansową Podróż i sprawią, że będzie efektywna i przyjemna!

Wielkie podziękowania dla Pawła, który świetnie ogarnia techniczną i marketingową część tego bloga oraz dla moje żony Ewy, która jest autorką wszystkich rysunków, które znajdziesz na tym blogu i w moich książkach. Bez nich ten blog nigdy by nie powstał

Michał

Michał Walendowicz

Z wykształcenia jestem ekonomistą. Studiowałem metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne w SGH w Warszawie i na uniwersytecie w Osnabrück. Skończyłem również studia podyplomowe z marketingu i zarządzania. Od 2010 roku pracuję w instytucjach finansowych. Obecnie w NN Group International pełnię funkcję lidera do spraw relacji z klientami ― zajmuje się wdrażaniem efektywnych procesów CRM w oddziałach w siedmiu krajach. Prywatnie od kilkunastu lat z sukcesem buduję wolność finansową swojej rodziny, inwestując na rynku akcji, nieruchomości, obligacji i metali szlachetnych. Oprócz finansów osobistych, inwestowania i psychologii jestem miłośnikiem gier strategicznych, jazdy na rowerze i biegania.

Michał Walendowicz. Finansowa Podróż