14 europejskich ETF-ów wypłacających ponad 5% dywidendy

Wstęp

W tym artykule przeanalizuję 14 europejskich ETF-ów, które wypłacają ponad 5% dywidendy. Całej analizy dokonam w oparciu o atlasETF.pl, którego funkcjonalność w ostatnim czasie została powiększona o dywidendy. W poprzednich wpisach, aby analizować dywidendy ETF-ów musiałem używać zagranicznych portali. Teraz wszystko można sprawdzić w jednym i po polsku. Artur, Jacek – świetna robota. Przy okazji poproszę jeszcze w filtrze o jakiś wskaźnik wzrostu dywidendy :).

Na końcu wpisu ułożę subiektywny ranking ETF-ów z minimum 5-procentową stopą dywidendy w oparciu o 4 kryteria:

    1. Stopę dywidendy
    2. Wzrost dywidendy w ostatnich latach
    3. Wzrost ceny ETF-a w ciągu ostatnich 5 lat
    4. Koszty ETF-a (TER)

 

Do analizy i rankingu zakwalifikowałem europejskie ETF-y, które:

  • Mają stopę dywidendy >5% (zgodnie z tematem wpisu)
  • Są dostępne w polskich biurach maklerskich takich jak XTB, mBank i BOSSA
  • Mają aktywa ponad 100 mln EUR
  • Mają ponad 5 lat (aby mieć historię do analizy)
 

Czternaście ETF-ów ze stopą dywidendy ponad 5%

 

1. iShares STOXX Global Select Dividend 100 UCITS ETF (DE)

ETF śledzi indeks STOXX® Global Select Dividend 100 Index, który oferuje ekspozycję na 100 spółek z indeksu STOXX® Global 1800 Index o wysokiej dywidendzie. Uwzględnia tylko spółki, które mają nieujemną historyczną, pięcioletnią stopę wzrostu dywidendy na akcję oraz stosunek dywidendy do zysku na akcję mniejszy lub równy 60% w Europie i obu Amerykach oraz 80% w regionie Azji i Pacyfiku. Indeks jest ważony zgodnie ze stopą dywidendy netto. Jego stopa dywidendy wynosi 5,3%.

Na poniższym wykresie (z portalu atleasETF) zobaczysz historię wypłacanych dywidend przez fundusz w złotówkach. Patrząc na wykres, oceniłbym ją jako „lekko rosnącą”. Rok 2024 nie uwzględnia jeszcze dywidendy za 4 kwartału.

W ciągu ostatnich 5 lat ETF w złotówkach, uwzględniając dywidendy przyniósł 29% stopę zwrotu. Przy okazji – waluty i uwzględnianie/nie uwzględnianie dywidend to mega fajna funkcjonalność tego polskiego portalu.

2. iShares STOXX Europe 600 Banks UCITS ETF (DE)

ETF ma na celu jak najwierniejsze odwzorowanie, po odliczeniu kosztów, indeksu STOXX Europe 600 Banks TR, czyli sektor banków europejskich. Stopa dywidendy wynosi 5,8%.

Ciężko ocenić dynamikę dywidendy patrząc na powyższy wykres. Rok 2024 nie uwzględnia jeszcze 4. kwartału więc powinien być całkiem niezły. Biorąc pod to uwagę i nie patrząc na okres przed 2008, wzrost dywidendy również oceniam jako lekko rosnący.

Kurs akcji zachował się tu natomiast znacznie lepiej i w ciągu 5. ostatnich lat wyniósł ponad 70%. Tak jak poprzednio – uwzględniając dywidendy.

3. iShares UK Dividend UCITS ETF GBP (Dist)

ETF inwestuje w dywidendowe spółki z Wielkiej Brytani, replikując indeks  FTSE UK Dividend. Stopa dywidendy wynosi 5,2%

Niestety na wykresie nie widzę, żadnego wzrostu dywidendy (nawet uwzględniając brak wypłaty w Q4 2024)

Wzrost kursu ETF-a w ciągu ostatnich 5 lat wyniósł ponad 30%

4. iShares EURO STOXX Banks 30-15 UCITS ETF (DE)

iShares EURO STOXX Banks (DE) to kolejny ETF, który replikuje europejski indeks banków. Tym razem EURO STOXX® Banks. Jego stopa dywidendy to około 5,3%

Podobnie jak w przypadku poprzedniego „bankowego” ETF-a stopa dywidendy lekko rośnie w ostatnich latach.

A jego kurs w ciągu ostatnich 5 lat wzrósł o ponad 80%

5. iShares Euro Dividend UCITS ETF EUR (Dist)

Znów Mamy Europę. Typ razem ETF śledzi indeks europejskich spółek dywidendowych EURO STOXX Select Dividend 30 Index. Stopa dywidendy to 5,9%.

Niestety nie widać na wykresie, żadnego wzrostu dywidendy w ostatnich latach.

Jeżeli chodzi natomiast o wzrostu kursu, nie wygląda to zbyt dobrze

6. Xtrackers Stoxx Global Select Dividend 100 Swap UCITS ETF 1D

Tym razem mamy ETF na akcje globalne. Celem ETF-u jest replikacja indeksu STOXX® Global Select Dividend 100 Index , który ma odzwierciedlać wyniki 100 akcji spółek, które wypłacają najwyższe dywidendy w porównaniu z innymi spółkami w krajach rozwiniętych. Indeks wypłaca aż 7,2% dywidendy.

Patrząc na wykres i uwzględniając brak wypłaty w Q4 2024, można stwierdzić, że poziom wypłacanej dywidendy jet lekko rosnący.

Zachowanie się kursu w ciągu ostatnich 5 lat jest dość przeciętne. Uwzględniając dywidendy, kurs w złotówce wzrósł o 30%

7. iShares EM Dividend UCITS ETF USD (Dist)

Ten fundusz inwestuje w akcje dywidendowe z rynków wschodzących, replikując indeks: Dow Jones Emerging Markets Select Dividend Index. Jego stopa dywidendy to 7,1%

ETF nie wypłacił jeszcze dywidendy zarówno w Q3 jak i w Q4 2024. Zakładając podobny jej poziom do 2023, można uznać, że trend wypłaty jest lekko rosnący.

Gorzej niestety z wynikami. W ciągu ostatnich 5 lat, nawet uwzględniając dywidendy… kurs ETF-a spadł.

8.iShares EURO STOXX Select Dividend 30 UCITS ETF (DE)

iShares EURO STOXX Select Dividend 30 (DE) to fundusz ETF, którego celem jest jak najdokładniejsze śledzenie wyników indeksu EURO STOXX® Select Dividend 30. Uwzględniono tylko spółki, które mają nieujemną historyczną pięcioletnią stopę wzrostu dywidendy na akcję i stosunek dywidendy do zysku na akcję mniejszy lub równy 60%. Indeks jest ważony zgodnie ze stopą dywidendy netto. Stopa dywidendy to 5,9%

Niestety na wykresie nie widać wzrostu dywidend w ostatnich latach:

Uwzględniający dywidendy wzrost kursu akcji też nie zachwyca

To może być kandydat do jednego z ostatnich miejsc w rankingu

9. iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF USD (Dist)

Tym razem mamy indeks, który inwestuje spółki dywidendowe z południowo-wschodniej Azji, replikując indeks Dow Jones Asia/Pacific. Stopa dywidendy to 5,5%

Niestety na wykresie nie widać wzrostu dywidend, nawet uwzględniając jeszcze nie wypłacone dywidendy w Q3 i Q4 2024.

Również wzrost wartości kursu ETF, w ciągu ostatnich 5 lat, uwzględniając wypłacone dywidendy nie zachwyca:

Kolejny kandydat na ostatnie miejsca w rankingu

10. Invesco Morningstar US Energy Infrastructure MLP UCITS ETF (Dist)

Celem inwestycyjnym Funduszu jest replikacja wyników indeksu Morningstar MLP Composite Index. Indeks referencyjny jest zdywersyfikowanym, ważonym dystrybucją w dolarach, który jest skierowany do 97% najlepszych spółek komandytowych w Stanach Zjednoczonych pod względem kapitalizacji rynkowej w obrocie publicznym. Stopa dywidendy to aż 8,6%

Niestety nie widać tu wzrostu stopy dywidendy (nie ma jeszcze wypłaty w Q3 i Q4 2024)

Natomiast kurs w ostatnich kilku latach zachowuje się nieźle, rosnąc uwzględniając dywidendy o ponad 50%.

11. iShares Dow Jones Asia Pacific Select Dividend 50 UCITS ETF (DE)

Indeks Dow Jones Asia/Pacific Select Dividend 50 Index oferuje ekspozycję na 50 spółek o najwyższej dywidendzie z krajów rozwiniętych w regionie Azji i Pacyfiku. Uwzględniono tylko spółki, które mają nieujemną historyczną trzyletnią stopę wzrostu dywidendy na akcję i średni stosunek dywidendy do zysku na akcję poniżej 85%. Indeks jest ważony zgodnie ze stopą dywidendy. Stopa dywidendy to 5,2%

Na wykresie nie widać żadnego wzrostu dywidendy w ostatnich latach

Wzrost kursu ETF, uwzględniający dywidendy jest symboliczny:

12. iShares MSCI Brazil UCITS ETF USD (Dist)

To indeks, który odzwierciedla MSCI Brazil Index, czyli inwestuje w akcje z największego kraju Ameryki Południowej. Stopa dywidendy to aż 7%.

Dywidenda jest lekko rosnąca, uwzględniając nie wypłacone jeszcze kwoty z 2 półrocza 2024

Indeks nie rozpieścił natomiast inwestorów stopami zwrotu (uwzględniającymi dywidendy) w ciągu ostatnich 5 lat, panosząc stratę.

 
13. Invesco FTSE Emerging Markets High Dividend Low Volatility UCITS ETF

ETF odzwierciedla indeks FTSE Emerging High Dividend Low Volatility Index (Net Total Return) . Fundusz dąży do osiągnięcia tego celu poprzez zapewnienie inwestorom szerokiej ekspozycji na spółki z rynków wschodzących, które historycznie zapewniały wysokie stopy dywidendy przy mniejszej zmienności. Wypłaca dywidendę w wysokości 6%.

Dywidendy w ostatnich latach nie rosną

a kurs ETF-a przez ostatnie 5 lat praktycznie się nie zmienił (nawet uwzględniając dywidendy)

14.WisdomTree Emerging Markets Equity Income UCITS ETF

To kolejny ETF na akcje z rynków wschodzących, replikujący indeks WisdomTree Emerging Markets Equity Income Index. Stopa dywidendy to 5,4%

To jest ETF, który zazwyczaj wypłaca dywidendy 2 razy w roku i raczej wszystkie wypłaty w 2024 ma już za sobą. Patrząc na wykres widać jednak lekki trend wzrostowy (nawet mimo potencjalnie słabszego 2024 – nie mam informacji czy będzie jeszcze jakaś wypłacona dywidenda).

Wzrost kursu (łącznie z dywidendą) to prawie 30%

Podsumowanie i ranking

Czas na podsumowanie zestawienia. Znajdziesz je poniżej w tabeli

Który z ETF-ów jest więc najlepszy? Ciężko powiedzieć. Idealny były oczywiście ETF, który jest tani, ma wysoką i rosnącą stopę dywidendy, a jego wartość rośnie. Takich niestety nie ma. Gdyby inwestorzy znaleźli ETF (lub spółkę), który ma wysoką i rosnącą stopę dywidendy – od razu rzucili by się do zakupu. To spowodowałoby wzrost ceny ETF-a i spadek stopy dywidendy (stopa dywidendy to przecież wypłata podzielona na cenę ETF).

Zobacz jak ładnie rośnie wypłata dywidendy w ETF-ie replikującym S&P500:

Prawie jak od linijki? Z tym, że obecna stopa dywidendy ledwo przekracza… 1%.

Wróćmy jednak do listy 14 ETF-ów z stopą dywidendy przekraczającą 5%.

Poniżej mój subiektywny ranking punktowy, uwzględniający 4 badane parametry ETF-ów:

Najlepiej wypadły w nim ETF-y:

iShares STOXX Europe 600 Banks UCITS ETF (DE) ze względy na wysoką stopę zwrotu w ciągu ostatnich 5 lat, dość niską opłatę oraz lekki wzrost dywidendy.

Xtrackers Stoxx Global Select Dividend 100 Swap UCITS ETF 1D ze względu na ponad 7%, lekko rosnącą dywidendę oraz ponad 30% wzrost wartości w ciągu ostatnich 5 lat (niestety uwzględniający dywidendę).

Invesco Morningstar US Energy Infrastructure MLP UCITS ETF (Dist) ze względy na ponad 8% stopę dywidendy i ponad 50% wzrost wartości w ciągu ostatnich 5 lat. Niestety nie widać tu wzrostu dywidendy w ostatnich latach

Najgorzej wypadł natomiast:

iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF USD (Dist) – Drogi, dość niska (w porównaniu do pozostałych), nie rosnąca dywidenda oraz minimalny wzrost ceny ETF-a w ostaniach 5 latach.

Na koniec

Mam nadzieje, że takie zestawienie przypadło Ci do gustu. Jeżeli tak i chcesz więcej, daj znać w komentarzu.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o inwestowaniu poprzez ETF-y zapraszam do książki: ETF-y, czyli działasz lokalnie i zarabiasz globalnie

Książka została nominowana w konkursie „Pasywny Rewolucjonista 2024”

Zapraszam do głosowania na https://pasywnarewolucja.pl/#PasywnyRewolucjonista

 

Podziel się artykułem:

Najnowsze wpisy na blogu

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments