Kobieta w świecie finansów. 5 najbardziej znanych kobiet – inwestorów – w historii.

Wstęp

Czy we współczesnym świecie finansów o sukcesie decydują kompetencje i wiedza, a płeć nie ma żadnego znaczenia? To pytanie oczywiście można zadać dużo szerzej, nie ograniczając się do finansów, a odpowiedź powinna być tak samo i zawsze twierdząca. Niestety dane publikowane na temat „równości płci” pokazują, że jeszcze jest wiele do nadrobienia i nie wynika to absolutnie z jakichkolwiek różnic pomiędzy kobietą, czy mężczyzną. Patrząc przez pryzmat rodzimego polskiego rynku można stwierdzić, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jest coraz „lepiej”. Jednak nadal świat finansów (a może szczególnie świat finansów) pełen jest stereotypów dotyczących wizerunku osoby odpowiedzialnej za finanse, albo zarządzającej finansami. Zbierając materiały do poniższego zestawienia zapoznałem się z wieloma ciekawymi raportami, o niektórych wspomnę w dalszej części tekstu i które mogą być dobrą inspiracją dla osób, które chcą zgłębić ten temat. Zainspirowała mnie również rozmowa z moją byłą szefową Danutą Musiał (dyrektor marketingu i komunikacji w dużej instytucji finansowej), którą serdecznie pozdrawiam. Danuta powiedziała mi, „że powinienem zacząć od tego, że wstyd pisać taki tytuł” 😉. Oczywiście  ma trochę racji, bo co to znaczy Kobieta w świecie finansów... przecież nie napiszę też tekstu o rudych, czy leworęcznych w świecie finansów! Ale poniższy artykuł nie ma na celu szufladkowania, ani porównywania. Mam nadzieję będzie on dla Ciebie interesujący, bo zaprezentuję sylwetki wybitnych inwestorek, które znalazły już swoje miejsce w historii finansów, a których droga do sukcesu wiązała się z ciężkimi wyzwaniami.

 

5 legendarnych inwestorek w historii finansów.

Przejdźmy do drugiej części tematu tytułowego, czyli kobiet, które otrzymały miano legendarnych w świecie inwestycji. Jeżeli zaczniesz szukać informacji o najlepszych inwestorach wszechczasów, znajdziesz setki zestawień czy blogów. Jednak nie masz co liczyć, że często pojawi się tam przedstawicielka płci pięknej. Wynika to z omówionej wstępnie dysproporcji w świecie finansów, gdzie stereotyp mężczyzny inwestora, dosyć trwale (i błędnie) odcisnął się w zbiorowej percepcji społeczeństwa.

Poniżej znajdziesz moje subiektywne zestawienie listy pięciu kobiet, które na trwałe zapisały się w historii świata inwestycji. Lista największych inwestorek, jest oczywiście dużo dłuższa, ale wybrałem te, które według mnie powinny się znaleźć na podium zestawienia.

 

Muriel „ Mickie” Siebert

1.Muriel „ Mickie” Siebert – Pierwsza kobieta na Wall Street. Tutaj mogę śmiało to napisać i nikogo nie urażę twierdząc, że utorowała drogę dla innych kobiet w świecie pełnym dyskryminacji i uprzedzeń.

Muriel Siebert była pionierką, która wręcz wyrąbała sobie drogę przez zdominowany przez mężczyzn świat finansów. Była nie tylko pierwszą kobietą, która posiadała miejsce na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE), ale również pierwszą kobietą, która stanęła na czele firmy członkowskiej NYSE, a także pełniła funkcję Superintendent of Banks stanu Nowy Jork. Jej nieustępliwość i determinacja pomogły przełamać bariery płciowe, które w tamtym czasie były realną przeszkodą na ścieżce zawodowej.

Swoją karierę rozpoczęła w 1955 roku jako analityk finansowy w Tesauro & Co. Siebert marzyła o tym, by stać się brokerem giełdowym i pomimo początkowych odrzuceń, nie poddała się. W 1963 roku zdała egzamin na maklera giełdowego, ale jej droga do posiadania miejsca na NYSE była wyboista. Przez lata walczyła z ówczesnym wymiarem sprawiedliwości, który utrzymywał, że zasady NYSE zabraniają kobietom członkostwa!! (Tak, tak. To ten sam kraj, który obecnie bardzo często prezentowany jest jako wzór cnót równości i wolności). W końcu, w grudniu 1967 roku, po trwającej cztery lata batalii prawnej, odniosła zwycięstwo.  Była jedyną kobietą wśród 1365 mężczyzn na Wall Street w tamtym czasie.

Po uzyskaniu miejsca na NYSE, założyła własną firmę maklerską, Muriel Siebert & Co.  W ciągu swojej kariery  stała się wybitną brokerką i zyskała szacunek swoich kolegów. Była również silną orędowniczką kobiet w finansach i aktywnie wspierała ich rozwój zawodowy.

W 1977 roku, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, została mianowana Superintendent of Banks stanu Nowy Jork przez gubernatora Hugh L. Careya. Oczywiście jako pierwsza kobieta na tym stanowisku. Siebert piastowała tę funkcję przez osiem lat, przyczyniając się do wprowadzenia reform mających na celu modernizację sektora bankowego stanu Nowy Jork.

Muriel Siebert zmarła w 2013 roku, pozostawiając trwały ślad w świecie finansów. Jej historia to opowieść o wytrwałości, odwadze i przełamywaniu barier. Była pionierką, która utorowała drogę kobietom, by odnieść sukces na Wall Street. Firma Muriel Siebert & Co. nadal działa, będąc żywym testamentem jej osiągnięć.

 

Geraldine Weiss2. Geraldine Weiss  znana jako „Wielka Dama Dywidendy” i „Detektyw Dywidendy”, była amerykańską redaktorką, doradcą inwestycyjnym, inwestorem i pisarką. Znana była z niekonwencjonalnego podejścia do inwestowania, skupiającego się na dywidendach spółki, a nie na jej zyskach. Weiss urodziła się w 1926 roku w San Francisco. Już w młodym wieku interesowała się rynkiem akcji, a inspiracją dla niej był jej ojciec, który nauczył ją podstaw inwestowania.

W 1966 roku Weiss wraz z ówczesnym mężem założyła biuletyn „Investment Quality Trends” (IQT). IQT skupiał się na spółkach wypłacających regularne dywidendy, co w tamtym czasie było rzadkim podejściem. Przez niemal 11 lat ukrywała swoją tożsamość, jako kobieta, aż do wystąpienia w telewizyjnym show “Wall Street Week With Louis Rukeyser” podczas którego ujawniła swoją pełną tożsamość.

Dzięki swojemu unikalnemu podejściu Weiss osiągnęła imponujące rezultaty, pokonując rynek przez wiele lat. Zyskała rzeszę zwolenników, którzy podziwiali jej strategię i nazywali ją „guru dywidend”.

Weiss jest autorką dwóch książek: „The Dividend Connection: How Dividends Create Value in the Stock Market” i „Money Doesn’t Grow on Trees: The Ultimate Guide to Investing”. Dzieliła się również swoją wiedzą na licznych konferencjach i seminariach. W 2017 roku Weiss otrzymała nagrodę „Lifetime Achievement Award” od CFA Institute.

Geraldine Weiss zmarła w 2022 roku w wieku 96 lat. Pozostawiła po sobie spuściznę jako pionierka inwestowania w dywidendy i inspiracja dla wielu inwestorów.

 

Abby Joseph Cohe3. Abby Joseph Cohen. Strateg na Wall Street i głos rozsądku.

Abby Joseph Cohen jest amerykańską ekonomistką, analityczką finansową i profesorem biznesu. Znana jest z wieloletniej pracy w Goldman Sachs, gdzie pełniła funkcję stratega ds. rynku amerykańskiego i doradcy ds. inwestycji. Cohen jest ceniona za swoje trafne analizy i rozsądne podejście do inwestowania.

Cohen urodziła się w 1952 roku w Nowym Jorku. Ukończyła Cornell University i George Washington University, gdzie uzyskała tytuł doktora ekonomii. W 1990 roku dołączyła do Goldman Sachs, gdzie szybko awansowała, stając się jedną z najbardziej wpływowych osób w firmie.

Cohen zyskała sławę dzięki trafnym przewidywaniom dotyczącym trendów na rynku akcji. Jej strategie inwestycyjne opierały się na rzetelnej analizie danych i zdrowym rozsądku. Cohen unikała ryzykownych spekulacji i preferowała długoterminowe inwestycje.

Odegrała ważną rolę w doradzaniu inwestorom podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Jej spokojne i wyważone analizy pomogły wielu osobom przetrwać ten trudny okres. Cohen jest autorką wielu artykułów i książek o inwestowaniu. Wykłada również na Columbia Business School. Poza działalnością biznesową Cohen angażuje się w działalność społeczną. Jest m.in. członkiem zarządu Brookings Institution i Jewish Theological Seminary.

Abby Joseph Cohen jest ikoną Wall Street i wzorem dla wielu inwestorów. Swoją rzetelną pracą i rozsądnym podejściem do inwestowania zyskała szacunek i uznanie na całym świecie. Jest również laureatką wielu nagród, m.in. „Graham and Dodd Award” i „Institutional Investor Award”.

W 2013 roku Cohen została uhonorowana przez magazyn „Forbes” tytułem „Jednej z 50 najbardziej wpływowych kobiet na świecie”.

 

Lubna Olayan4. Lubna Olayan: Saudyjska pionierka biznesu na światowej scenie.

Lubna Olayan to czołowa saudyjska bizneswoman, która od lat 70. XX wieku toruje drogę kobietom w świecie finansów. Pełniła kluczowe role w rodzinnym konglomeracie Olayan Group, a także zasiadała w zarządach prestiżowych organizacji międzynarodowych.

Urodziła się w 1955 roku w Arabii Saudyjskiej. Otrzymała gruntowne wykształcenie, zdobywając tytuł licencjata nauk rolniczych na Uniwersytecie Cornella oraz tytuł MBA na Uniwersytecie Indiana.

Przez ponad 30 lat Olayan pełniła funkcję dyrektor generalnej Olayan Financing Company, kluczowej spółki holdingowej grupy. Pod jej kierownictwem firma osiągnęła znaczący rozwój i dywersyfikację, angażując się w kolejne sektory rynku.

Oprócz sukcesów w Olayan Group, Lubna Olayan aktywnie uczestniczyła w życiu gospodarczym na arenie międzynarodowej. Była członkinią zarządu prestiżowych organizacji, takich jak World Economic Forum i Chatham House. Była także powiernikiem renomowanych instytucji, w tym Massachusetts Institute of Technology (MIT) i King Abdullah University of Science and Technology (KAUST).

Obecnie Lubna Olayan pełni funkcję przewodniczącej The Saudi British Bank (SABB), jednego z wiodących banków w Arabii Saudyjskiej. Jest wzorem dla kobiet w świecie biznesu, pokazując, że można osiągnąć sukces, nie rezygnując z korzeni i tradycji. Jej kariera stanowi inspirację dla młodego pokolenia kobiet Bliskiego Wschodu, które pragną realizować się zawodowo.

 

5. Catherine Wood: Inwestorka z wizją i pasją do innowacji.

Catherine Wood jest amerykańską inwestorką, założycielką i dyrektorem generalnym Ark Invest, firmy zarządzającej aktywami skoncentrowanej na inwestowaniu w innowacyjne technologie. Znana jest z odważnych i długoterminowych strategii inwestycyjnych, skupiających się na „disruptive innovation”, czyli innowacjach przełomowych, które rewolucjonizują całe branże.

Wood urodziła się w 1955 roku w Los Angeles. Ukończyła University of Southern California, gdzie zdobyła tytuł licencjata ekonomii. Swoją karierę rozpoczęła w 1978 roku w firmie Capital Group, gdzie pracowała jako analityk ds. akcji. W 1980 roku dołączyła do Jennison Associates, gdzie awansowała na stanowisko dyrektora ds. badań nad akcjami.

W 2014 roku Wood założyła Ark Invest, firmę zarządzającą aktywami, która skupia się na inwestowaniu w spółki działające w takich dziedzinach jak technologia genomiczna, sztuczna inteligencja, robotyka, druk 3D i technologie kosmiczne.

Strategie inwestycyjne Wood opierają się na dogłębnej analizie trendów technologicznych i identyfikowaniu spółek o wysokim potencjale wzrostu. Jest zwolenniczką długoterminowego horyzontu inwestycyjnego i nie boi się ryzyka związanego z inwestowaniem w innowacyjne technologie.

Jej strategie inwestycyjne przyniosły imponujące rezultaty, a jej działalność edukacyjna inspiruje i edukuje inwestorów na całym świecie. Wood jest autorką książki „Investing in Innovation: A Blueprint for Disruptive Growth”.

Ark Invest zarządza obecnie ośmioma funduszami ETF, które inwestują w różne technologie.

 

„Kobieta w świecie finansów”

Tak jak już pisałem we wstępie, świat finansów już dawno przestał być domeną mężczyzn, lecz mimo wszystko wciąż bardzo silnie utrwalone są pewnego rodzaju stereotypy.
Przypomina mi się bardzo zabawna sytuacja, której bohaterką była wyżej już wspomniana Danuta Musiał. Lata temu na spotkaniu dotyczącym cyklu publikacji o inwestowaniu, pracownik jednego z mediów koniecznie chciał napisać o funduszu inwestycyjnym dla kobiet.  Mimo tłumaczenia chciał „kobiecego funduszu”. Na co otrzymał od Danuty taką odpowiedź: „Kobiecy czyli jaki? Z kokardką? Czy wyceniany co 28 dni? Mam nadzieję nie na czerwono.”
Prawie turlaliśmy się ze śmiechu, a temat damskich inwestycji już nie wrócił.

Coraz więcej firm dostrzega znaczenie różnorodności i inkluzji w miejscu pracy. Badania pokazują, że firmy, które zatrudniają i awansują kobiety, odnoszą większe sukcesy. Poniżej zebrałem kilka przykładów ze świata finansów poparte konkretnymi badaniami:

  • Wyższe zyski: Badania McKinsey & Company wykazały, że firmy z większą liczbą kobiet w zarządach mają wyższe zyski. W 2019 roku firmy z 30% udziałem kobiet w zarządach miały o 6% wyższy zwrot, niż firmy bez kobiet w zarządach.
  • Lepsze wyniki inwestycyjne: Badania przeprowadzone przez Terrance Odean’a na inwestorach inwestujących w akcje z indeksu S&P 500 pokazały,  że mężczyźni handlują akcjami o 45% więcej, niż kobiety. To przekłada się na wyższe koszty oraz statystycznie 1 punkt procentowy słabsze wyniki w skali roku.
  • Większa innowacyjność: Kobiety wnoszą nowe perspektywy i pomysły do firmy, co może prowadzić do większej innowacyjności. Badania przeprowadzone przez Thomson Reuters wykazały, że firmy z większą liczbą patentów zgłoszonych przez kobiety, mają wyższą rentowność.
  • Lepsze zarządzanie ryzykiem: Kobiety mają tendencję do bardziej ostrożnego podejmowania decyzji, co może pomóc firmom w unikaniu ryzyka. Badania przeprowadzone przez University of Chicago wykazały, że firmy z większą liczbą kobiet w zarządach miały mniejsze straty z tytułu nieuczciwych praktyk księgowych.

Mimo oczywistych faktów, wciąż istnieje tzw. „Gender Gap” czyli luka płacowa i nierówności między płciami. Od lat stanowi to problem w wielu branżach i społeczeństwach. Nie chcę teraz zagłębiać się w ten temat, ale jeżeli jesteś zainteresowany to polecam: Raport Antal i CFA Society Poland z 2023 roku. Znajdziesz tam wiele interesujących podsumowań i komentarzy ekspertów. Raport jest do ściągnięcie ze strony:

https://antal.pl/wiedza/raport/kobiety-w-finansach-2023

Również ciekawym zestawieniem jest strona EIGE – centrum wiedzy Unii Europejskiej na temat równouprawnienia płci. Znajdziesz tam wiele interesujących zestawień, map i tabel odnoszących się do tematyki równouprawnienia płci i jakie zmiany zachodzą w poszczególnych latach. Podzielę się tutaj tylko jedną mapą pokazującą ogólny obraz równouprawnienia wśród krajów w Europie, gdzie Polska niestety nie wypada najlepiej.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie ciekawy, a być może i inspirujący. Chciałbym, żeby na końcu wybrzmiała jedna konkluzja, że świat finansów nie ma płci i warto głęboko zakopywać utarte stereotypy. Być może ten artykuł doczeka się kontynuacji i powstanie kolejny o największych inwestorach w historii bez niepotrzebnego wskazywania czy inwestor nosił spodnie czy spódnicę. Bardzo chciałbym podziękować w tym miejscu Danucie za bycie inspiracją, nie tylko przy tym tekście (wstydzę się tytułu!), ale również w życiu zawodowym i prywatnym.

 

(Autorem tekstu jest Paweł)

Źródła do artykułu:

https://www.investopedia.com/articles/basics/12/top-female-investors.asp
https://marketrebellion.com/news/trading-insights/breaking-the-glass-ceiling-5-legendary-female-investors-who-defied-the-odds/
https://mywallst.com/blog/3-famous-women-investors/
https://www.investopedia.com/terms/m/muriel-siebert.asp
Wikipedia.org
https://ark-funds.com/

Podziel się artykułem:

Najnowsze wpisy na blogu

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments