10 polskich podcastów dla inwestorów

Dlaczego podcasty

Podcasty to moja ulubiona forma zdobywania wiedzy i odbioru informacji. Dlaczego?

    • Ponieważ można ich słuchać podczas wykonywania innych czynności (bieganie, prowadzenie samochodu, spacer…)
    • Są darmowe i dostępne na każdym telefonie z połączeniem do Internetu
    • Są aktualne. Żaden podcast nie przedstawi wiedzy w tak uporządkowany i dogłębny sposób jak porządna książka, ale wiedza i informacje przedstawione w podcaście są dużo aktualniejsze
    • Duży wybór. Możesz znaleźć podcasty praktycznie w każdym temacie, który cię interesuje.
    • Możesz słuchać z prędkością dostosowaną do twoich preferencji. Pamiętam, że gdy wiele lat temu zacząłem słuchać audiobooków, nie mogłem wytrzymać dłużej niż kilka chwil, zanim zaczynałem ziewać. Ci lektorzy mówili tak wolno… I wtedy ktoś powiedział mi… „A czemu nie włączysz prędkości x 1,5”. Przez pierwsze 30 sekund było dziwnie, ale potem Eureka😊

 

Polskie podcasty dla inwestorów

Poniżej znajdziesz listę 10, według mnie, najciekawszych podcastów dla inwestorów i osób dbających o finanse osobiste. Nie jestem w stanie zrobić z nich rankingu ponieważ każdy z nich skupia się na trochę innej tematyce i może być ciekawy dla innych odbiorców. Jeżeli interesujesz się inwestowaniem, dbaniem o finanse osobiste lub ogólnie ekonomią i finansami, te podcasty mogą Ci się spodobać.

 

21% rocznie

Podcast Strefy Inwestorów skupiający się na inwestowaniu na rynkach kapitałowych. Czasem o GWP, czasem o rynkach zagranicznych, czasem o gospodarce i polityce. Bardzo szeroki zakres dobrze dobranych tematów ze świata inwestycji. Najczęściej zapraszają ciekawych i merytorycznych gości.

Dla kogo: Dla inwestorów i wszystkich zainteresowanych światem finansów

Analizy Life

Podcast o inwestowaniu i rynkach. Prowadzony przez Roberta Stanilewicza i Rafała Bogusławskiego, ale często są też zapraszani inni goście. Prawie codziennie nowy, najczęściej trwający około godziny odcinek. Prowadzący najczęściej podsumowują aktualną sytuację na rynkach akcji, surowców, złota, obligacji, funduszy inwestycyjnych i ETF-ów. Zdarzają się też wątki dotyczące psychologii inwestowania i sytuacji geopolitycznej. Świetny sposób na bycie na bieżąco z informacjami z rynku szczególnie, że podcastu naprawdę dobrze się słucha. Według mnie bardzo dobry balans między merytoryką, a satyrą.

Dla kogo: Dla inwestorów, którzy chcą być na bieżąco z sytuacją na rynku

Echa Rynku

Podcast Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Nowe odcinki mniej więcej co tydzień. Podcast mocno skupiony na polskim rynku akcji. Prowadzący opowiadają o sytuacji na rynku, często nawiązując do wyników i sytuacji w poszczególnych spółkach. Zdecydowanie polecam dla wszystkich zainteresowanych inwestowaniem na GPW.

Dla kogo: Dla inwestorów na GPW

Ekonomicznie

To nie jest typowy podcast o inwestowaniu. Prowadzony przez Rafała Hirscha i Jarosław Kuźniara podcast porusza tematy z granicy inwestowani i ekonomii, takie jak wojny cenowe między supermarketami, protesty rolnicze, czy też straty NBP. Bardzo dobrze się go słucha. Również świetny balans między satyrą i merytoryką.

Dla kogo: Dla wszystkich chcących poszerzyć swoje ekonomiczne horyzonty

Finanse Bardzo Osobiste

Podcast legendy polskiej edukacji finansów osobisty i inwestowania – Marcina Iwucia. Przyznam, że u mnie od niego wszystko się zaczęło. O inwestowaniu, o finansach osobistych, gospodarce, czy też o rozwoju osobistym. Zawsze w sposób przemyślany i merytoryczny. Jeżeli ktoś ma cię przekonać do ogarnięcia finansów osobistych i rozpoczęcia inwestowania, będzie to Marcin.

Dla kogo: Dla wszystkich. Zacząłem słuchać Marcina przed rozpoczęciem inwestowania, słuchałem Marcina gdy uczyłem się inwestować i słucham Marcina gdy piszę książki o inwestowaniu.

Girls Money Club

Co podcast dla kobiet robi w tym zestawieniu? Tak muszę się przyznać… Mimo, że Dorota Sierakowska, kieruje swoje treści głównie do pań, słucham jej podcastu. Jest naprawdę bardzo dobry. Dorota potrafi świetnie tłumaczyć trudne zagadnienia z tematyki inwestowania, finansów osobistych i psychologii inwestowania.

Dla kogo: Zdecydowanie polecam wszystkim paniom, zainteresowanym tematem pieniędzy, chodź według mnie panowie, też znajdą tam wiele ciekawych materiałów

Inwestomat.eu

Bardzo merytoryczny podcast o inwestowaniu, oszczędzaniu i drodze do wolności finansowej. Najbardziej konkretny ze wszystkich opisanych w tym zestawieniu. Jednocześnie sam Mateusz ma bardzo rozsądne i przemyślane podejście do inwestowania. Jeżeli szukasz konkretnej wiedzy w tematach ETF-ów, akcji, obligacji i ogólnie inwestowania, ten podcast może być dla ciebie

Dla kogo: Dla inwestorów, chcących rozsądnie podchodzić do pomnażania swojego majątku

Jak Inwestować. Atlas ETF

Chyba najnowszy w tym zestawieniu. Podcast twórców portalu AtlasETF – Artura Wiśniewskiego i Jacka Lemparta. Panowie zapraszają w nim ciekawych gości i rozmawiają o inwestowaniu, najczęściej w kontekście ETF-ów. Ponieważ sam uważam ETF-y za jeden z najbardziej efektywnych instrumentów inwestycyjnych oraz mam wielki szacunek do obu panów za wszystko co zrobili w tym temacie w Polsce -zdecydowanie polecam podcast. Szczególnie, że jego forma, czyli po prostu rozmowa na tematy inwestycyjne z ciekawymi ludźmi jest bardzo przyjemna w odbiorze. Aż sam bym chciał z nimi porozmawiać w tym temacie:)

Dla kogo: Wszystkich zainteresowanych rozsądnym inwestowaniem.

Nic za Darmo

Podcast prowadzony przez Tomasza Jaroszka, który ma bardzo cenną umiejętność ciekawego i prostego opowiadania o skomplikowanych rzeczach. O pieniądzach, finansach osobistych, inwestowaniu i gospodarce. Czasem solo, a czasem z gościem. Merytorycznie, zdroworozsądkowo i dobrze się słucha

Dla kogo: Wszystkich zainteresowanych światem pieniędzy, finansów osobistych i inwestowania

Piotr Zając o rynkach

To kolejny podcast, który skupia się na codziennym podsumowaniu sytuacji rynkowej. W kilka minut Piotr jest w stanie podsumować najważniejsze wydarzenia na GPW i rynkach zagranicznych. Czasem robi też dłuższe odcinki, zapraszając ciekawych gości z rynku.

Dla kogo: Dla inwestorów, którzy chcą szybkiej pigułki aktualnych informacji z rynku

 

 

A Ty jakich podcastów słuchasz? 

Podziel się artykułem:

Najnowsze wpisy na blogu

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments